Działanie kolagenu

2 marca 2017

Kolagen jest uznawany w społeczeństwie za jeden z najważniejszych czynników wspierających wizualne odmładzanie naszego organizmu, pozbywanie się rozstępów czy zmarszczek. Jego uzyskiwaniem i stosowaniem zajmują się firmy kosmetyczne, firmy farmaceutyczne oraz specjaliści medycyny estetycznej.

Z technicznego punktu widzenia kolagen jest białkiem i to białkiem, którego jest w naszym ciele jest wyjątkowo dużo. Jego nazwa wywodzi się od słowa kolla oznaczającego klej, ponieważ jest obecny w większości tkanek, zwłaszcza w tkankach łącznych i jest elementem budulcowym struktur stanowiących wypełnienie czy połączenie innych struktur. Jest to m.in. najważniejszy budulec skóry. Jego suplementacja jest w stanie wygładzać skórę, regenerować ją i nawilżać, co znacznie poprawia jej wygląd.

Kolagen jest wszędzie

Chociaż różnych białek w naszym organizmie jest bez liku, kolagen jest zdecydowanie najpopularniejszy i stanowi aż 30% objętości wszystkich białek w ciele człowieka. Budują go fibroblasty z aminokwasów syntetyzowanych przez nasz organizm. Do ich pracy potrzebna jest przede wszystkim witamina C, żelazo i tlen. Kiedy którejś z tych sytuacji brakuje, produkcja kolagenu spada. Najwięcej kolagenu mamy w skórze, w stawach i w mięśniach, a bardzo dużo jest go także w naczyniach krwionośnych, sersu i mózgu. Kolagen układa się we włókna składające się nawet z 1000 cząsteczek.

Odmłodzona skóra

Wyjątkowo ważnym elementem kolagenu jest hydroksyprolina. Ten kluczowy aminokwas praktycznie nie występuje w innych białkach i odpowiada za odporność termiczną kolagenu. Między innymi obecność tego aminokwasu powoduje, że kolagen tworzy nietypowe struktury fizyczne, potrójne helisy charakteryzujące się lewoskrętnością, co w świecie niemal wyłącznie prawoskrętnych białek jest niecodzienne i odpowiada za nietypowe właściwości kolagenu.

Kolagen wykorzystywany jest przez nasz organizm w przypadku uszkodzeń tkanek. To z niego tworzą się blizny i bierze on też udział w procesie krzepnięcia krwi. W organizmie człowieka wyróżniamy aż 29 typów kolagenu, które różnią się budową i tym samym właściwościami. Występują w różnych proporcjach w różnych częściach naszego ciała. W naszej skórze pojawia się przede wszystkim kolagen typu pierwszego, a jego uzupełnieniem jest kolagen typu III, odpowiedzialny głównie za nawilżenie skóry.

Autor

Michał Lebryk

Redakcja doladujgsm.pl

To może Cię zainteresować