Profilaktyka z wykorzystaniem kolagenu

6 czerwca 2017

Przyczyną powstawania rozstępów są zbyt sztywne włókna, które zamiast rozciągać się - pękają. Odpowiedzialność za sprężystość skóry oraz jej właściwą regenerację odpowiada przede wszystkim kolagen, dlatego też jest on stosowany w przypadku powstania rozstępów. Warto pamiętać, że kolagen nie tylko zapobiega powstawaniu nieestetycznych blizn, ale także pozwala zniwelować te, które już się pojawiły.

Regeneracja skóry i zwiększenie jej rozciągliwości jako zadanie kolagenu

Kolagen to główny składnik ludzkiej skóry, odpowiedzialny za jej jakość i regenerację. Organizm aktywnie produkuje kolagen do 25 roku życia, następnie proces ten ulega zwolnieniu. Pozbawiona elastyczności skóra marszczy się i wiotczeje, częściej też ulega uszkodzeniom. Istotny wpływ na stan skóry ma zbilansowana dieta,ważna jest także waga utrzymywana na prawidłowym poziomie – należy unikać wahań wagi.

Rozstępy dotyczą przede wszystkim osób otyłych, stosujących restrykcyjne diety odchudzające, kobiety w ciąży, zwiększające masę ciała m.in. przez rozrost mięśni, a także kobiety w okresie menopauzy.

Rozstępy mogą pojawić się także w okresie dojrzewania oraz u osób, które zażywają leki steroidowe – do powstawania rozstępów przyczynia się kortyzol w dużych dawkach.

Rodzaje i właściwości kolagenu

Istnieją różne rodzaje kolagenu, a każdy z nich wykazuje inne właściwości. Niektóre rodzaje kolagenu wnikają w skórę lepiej, inne słabiej, dlatego przed wyborem preparatu należy zwrócić uwagę na to, na bazie jakiego kolagenu jest wykonany.

Regeneracja skóry

Istnieje kolagen w postaci tabletek, jak również kremu lub balsamu. W przypadku osób znajdujących się w grupie ryzyka najlepiej stosować kolagen profilaktycznie.

Kolagen skutecznie zniweluje rozstępy w sytuacji,gdy jest on stosowany regularnie, a leczenie zostało wprowadzone w miarę szybko od wystąpienia pierwszych objawów. Optymalnym rozwiązaniem jest kolagen rybi, który posiada strukturę umożliwiająca szybkie wnikanie w skórę. Podobne efekty wykazuje kolagen pozyskiwany z młodych cieląt, nieco mniej efektowny jest kolagen bydlęcy lub wieprzowy oraz popularna żelatyna.

Wśród propozycji można znaleźć preparaty zawierające zmodyfikowany kolagen, np. z dodatkiem nawilżającego kwasu hialuronowego czy cząsteczkami pobudzającymi organizm do wytwarzania kolagenu samodzielnie.

W jaki sposób stosować kolagen?

Przechowywanie preparatów z zawartością kolagenu w temperaturze wskazanej przez producenta to gwarancja, że produkt nie straci swojej wartości.

Autor

Michał Lebryk

Redakcja doladujgsm.pl

To może Cię zainteresować