Elastyczne ciało

2 marca 2017

Powiemy sobie dzisiaj o kolagenie, tak ważnym składniku naszych ścięgien. Jest to substancja, która dość mocno zakotwiczyła w świadomości społecznej i zazwyczaj możemy o niej posłuchać oglądając reklamy z mocno wytapetowanymi modelkami. Mimo to, kolagen to bardzo ważna dla nas substancja, która jest w stanie chociażby walczyć ze zmarszczkami i innymi defektami na skórze. Co jeszcze potrafi? Zobaczmy.

W Wikipedii możemy całkiem sporo poczytać o kolagenie. Dowiemy się tam, że jest to białko budujące tkankę łączną, odpowiadające w niej za rozciągliwość. Tę samą rolę pełni w ścięgnach i stawach oraz w skórze. Zmarszczki pojawiają się jako bezpośredni efekt ubytków kolagenu spowodowanego wiekiem. Najczęściej mamy do czynienia z kolagenem-kosmetykiem, ale jest to też ważna substancja w medycynie, która pomaga m.in. w regeneracji tkanki chrzęstnej stawów. Wykorzystuje się go też w chirurgii plastycznej i leczeniu oparzeń. Zastosowania medyczne są bardzo szeroki, ale tutaj skupmy się na kwestiach kosmetycznych.

Naturalny kolagen

Kolagen i tkanki z niego zbudowane to struktury umiarkowanie trwałe. W praktyce następuje ich ciągła wymiana, która z wiekiem jest coraz mniej efektywna. Co więcej, wrażliwy kolagen jest nieustannie uszkadzany przez różne czynniki chemiczne, termiczne i przez promieniowanie ultrafioletowe. Wielkość jego produkcji zależna jest też od równowagi hormonalnej, a ta z wiekiem jest zaburzana.

Odbudowa włókna kolagenu

Brak kolagenu w skórze prowadzi do poważnych problemów estetycznych. Próbą zaradzenia im są dermokosmetyki z zawartością kolagenu. Ich wybór jest jednak problematyczny, ponieważ naprawdę skuteczny jest tylko naturalny kolagen, który w dodatku jest aktywny biologicznie. Kolagen produkowany sztucznie jest niemal bezużyteczny dla organizmu ludzkiego.

Typy kolagenu w kosmetykach

W kosmetykach można spotkać wiele rodzajów kolagenu. Najczęściej jest to kolagen hydrolizowany, czyli żelatyna. Produkuje się go poprzez chemiczna i termiczną obróbkę białek. Ta obróbka sprawia, że jest niemal nieaktywny biologicznie, ale jest tani, więc pojawia się w kosmetykach często.

Kolagen roślinny jest pozyskiwany bezpośrednio z roślin. Różni się dość znacznie od kolagenu produkowanego przez ludzki organizm, przez co nie jest w stanie odpowiednio się z nim skomponować, chociaż nie jest całkowicie nieaktywny.

Kolagen liofilizowany powstaje poprzez zamrażanie i suszenie kolagenu naturalnego. Jest bardzo skuteczny, ale niestety drogi. Stanowi podstawę wysokiej jakości kosmetyków i suplementów diety.

Autor

Paulina Głodek

Redakcja doladujgsm.pl

To może Cię zainteresować