Czy kolagen wygładza zmarszczki?

31 Październik
2017

Kolagen spowalnia procesy starzenia się skóry, wygładza zmarszczki i rozjaśnia plamy (starcze) na twarzy, a także wspomaga walkę z cellulitem. Jak pozyskuje się kolagen i czym właściwie jest ta substancja? Kto nie powinien używać kolagenu?

Jak pozyskiwany jest kolagen?

Kolagen jest najważniejszym białkiem wszystkich kręgowców. Stanowi on ok. 30% masy protein ludzkiego organizmu. Kolagen to także główny składniki budulcowy tkanki łącznej. Od niego zależy elastyczność skóry. Skutkiem utraty kolagenu są m.in. zmarszczki.

Kolagen pozyskiwany jest z karków młodego bydła (jest to tzw. „kolagen wołowy”) oraz ze skóry ryb słodkowodnych.

Kolagen wołowy jest nierozpuszczalny ze względu na dużą masę cząsteczkową i dlatego wcieranie go w skórę nie przyniesie żadnych efektów. Musi być wstrzykiwany i właśnie tak powinno się go stosować. Kolagen wołowy wstrzykuje się w formie implantów, które degradują się po ok. 7 miesiącach.

Z kolei kolagen rybi (podobny do ludzkiego) dzięki swej spiralnej strukturze jest aktywny biologicznie i ma postać żelu. W swoim składzie powinien mieć nie więcej niż 4–5 składników. Ma on właściwości kosmetyczne i dermatologiczne, a co najważniejsze – działa po bezpośrednim zaaplikowaniu na skórę.

Zastosowanie kolagenu rybiego

Kolagen ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest hypoalergiczny – nie uczula, co oznacza, że może być używany przez większość z nas, a nawet pomaga w leczeniu skóry alergicznej.

Produkcja włókien kolagenowych w skórze zaczyna stopniowo ulegać degradacji od ok. 25. roku życia. Kolagen uelastycznia, zmiękcza i wygładza skórę oraz zatrzymuje w niej wodę, dlatego zwany jest eliksirem lub białkiem młodości. Spowalnia procesy starzenia się skóry, wygładza zmarszczki i rozjaśnia plamy (starcze) na twarzy, a także wspomaga walkę z cellulitem.

Stosowany jest także w leczeniu trądziku młodzieńczego i różowatego. Niweluje zaskórniki i pomaga leczyć stany zapalne.

Kolagen regeneruje i wzmacnia włosy, hamuje także proces siwienia. Dobrze działa też na paznokcie, eliminując większość chorób.

Kolagen stosowany jest również przy bólach kostnych, stawowych, artretycznych czy reumatycznych i kręgosłupa.

Przeciwwskazania do stosowania kolagenu:

uczulenie na białko rybie,

4 – 8 miesiąc ciąży,

egzemy na tle alergii białkowych,

1,5 miesiąca od zakończenia radioterapii, chemioterapii i fototerapii łuszczycy.

Autor

Paulina Głodek

Redakcja doladujgsm.pl

To może Cię zainteresować