Co trzeba wiedzieć o kolagenie?

2 marca 2017

Każda osoba, która będzie szukać właściwych kosmetyków pomagających na rozstępy, prędzej czy później trafi na propozycję z kolagenem. Zazwyczaj znacznie wcześniej niż później.

Czy jest to dobry wybór? Czym się różnią różne kolageny i dlaczego promowany jest tak bardzo kolagen rybi?

Kolagen

Kolagen jest białkiem powszechnie występującym w każdym organizmie człowieka, w największych ilościach w skórze i ścięgnach oraz tkankach chrzęstnych. Jego struktura powoduje łączenie się kolagenu w charakterystyczne elastyczne włókna. Po dwudziestym piątym roku życia organizm zaczyna mieć jednak problemy z produkcją wystarczającej ilości kolagenu, przez co struktury na nim oparte, w tym głównie skóra, stają się wiotkie, występują zmarszczki i cellulit, a w miejscach narażonych na rozciąganie mogą pojawić się rozstępy.

Kiedy zaczyna to być problemem, trzeba uzupełniać kolagen poprzez jego suplementację lub zmuszanie organizmu do jego intensywniejszej syntezy.

Zastosowania kolagenu

Kolagen pomaga przede wszystkim na zmarszczki skutecznie je wygładzając. Dotyczy to także worków pod oczami, ale także otarć i poparzeń, które szybciej się leczą. Zdrowa skóra z kolagenem ma mniej odbarwień, rzadziej występuje cellulit i łagodniej przechodzi się stany wywołujące trądzik. Dzięki kolagenowi mniej rzucają się w oczy blizn, a żylaki stają się mniej uciążliwe. Stosuje się go także do pielęgnacji włosów i paznokci Lista jest długa, ale streścić ją można tak, że kolagen poprawia kondycję naszej skóry.

Działanie kolagenu

Kosmetyki i rodzaje kolagenu

Kolagen często spotkamy w kosmetykach nakładanych bezpośrednio na skórę. Jest to jego optymalna forma podania, ale istnieją różne rodzaje kolagenu, które posiadają bardzo zróżnicowaną skuteczność.

Najpopularniejszy jest kolagen zwierzęcy, który jest teoretycznie tym lepszy, ima bardziej złożone zwierzę się z nim rozstało. Sęk w tym, że kolagen zwierząt wyższych jest równocześnie bardziej poplątany, przez co trudno go wykorzystać na skórze człowieka. Nie wchłania się dobrze.

Tropokolagen to kolagen ryb i młodych cieląt. Jest popularny, bo jest skuteczny i do tego znakomicie się wchłania przez skórę.

Kolagen hydrolizowany, czyli żelatyna, świetnie się wchłania, ale jego efekty są co najwyżej przeciętne, bo jest słabo aktywny biologicznie.

Z kolei atelokolagen jest nie tyle kolagenem samym w sobie, co sposobem na stymulowanie produkcji kolagenu w naszym organizmie. Takie same działanie ma mikrokolagen, który skutecznie zmniejsza widoczność zmarszczek w miejscu aplikacji.

Autor

Paulina Głodek

Redakcja doladujgsm.pl

To może Cię zainteresować