Jak działa kolagen i kwas hialuronowy?

28 lutego 2017

Zarówno kolagen, jak i kwas hialuronowy są rozwiązaniami, po które chętnie sięgają wszystkie te osoby, które zastanawiają się nad tym, jak poprawić wygląd swojej skóry twarzy. Niestety, jeśli liczymy na to, że kuracja zakończy się sukcesem musimy mieć świadomość tego, że będzie ona czasochłonna, po pierwszej ampułce lub tabletce nie można bowiem oczekiwać na cuda.

Często okazuje się też, że efekt finalny wcale nie spełnia naszych oczekiwań, warto więc zadać sobie pytanie o to, co może być źródłem naszych problemów. To, co bywa dla nas sporym zaskoczeniem, nie jest nim, na szczęście, dla naukowców.

Kolagen kontra kwas hialuronowy

Okazuje się, że tak kwas hialuronowy, jak i kolagen to substancje, które występują naturalnie nie tylko w skórze, ale również w tkance podskórnej. Kolagen odpowiada za tworzenie tak zwanej blaszki podstawnej, która pozwala komórkom na przyczepianie się, a jednocześnie odpowiada tak za ich właściwe ukrwienie, jak i odżywienie. Nieco inny typ kolagenu ma swoje miejsce w komórkach skóry i tworzy połączenia między nimi.

Regeneracja skóry

To właśnie on sprawia, że komórki zyskują zdolność dostosowywania kształtu. Kwas hialuronowy, co do zasady, nie pojawia się wewnątrz komórek, choć niekiedy mamy z nim do czynienia w ich błonkach oraz w tkance podskórnej, gdzie jego ilości są spore. Oczywiście, wiedza na temat lokalizacji obu związków może okazać się niewystarczająca, nie jest ona jednak wszystkim, czym obecnie dysponujemy.

Funkcje kolagenu

Kolagen jest odpowiedzialny przede wszystkim za to, że skóra jest elastyczna, im jednak jesteśmy starsi, tym jego produkcja jest mniejsza, czego widocznym efektem jest właśnie obniżenie napięcia skóry i powstawanie zmarszczek. Organizm ma problemy z przywróceniem właściwego poziomu produkcji kolagenu, same aparaty odpowiedzialne za to zużywają się bowiem. Nie sprzyja im również promieniowanie UV i szereg innych czynników, przed którymi często nie jesteśmy się w stanie obronić.

Kwas hialuronowy nie ma właściwości uelastyczniających, ale jest nieoceniony wówczas, gdy zależy nam na odpowiednim nawilżaniu skóry. To właśnie do jego powierzchni przyklejają się cząsteczki wody i w tkance podskórnej pojawia się dzięki temu swego rodzaju wypełniacz. Niestety, również w tym wypadku wiek nie jest naszym sprzymierzeńcem.

Autor

Kamil Stańczyk

Redakcja doladujgsm.pl

To może Cię zainteresować