Dlaczego kolagen na zmarszczki jest tak popularny?

1 marca 2017

Kolagen na zmarszczki cieszy się rosnącym zainteresowaniem, okazuje się jednak, że wcale nie mamy w jego przypadku do czynienia z rozwiązaniem nowym. Ten popularny wypełniacz zmarszczek jest stosowany już od wielu lat, a jego entuzjaści zwracają uwagę również na to, że poprawia on napięcie skóry, co również jest jego zaletą.

Oczywiście, nie jest to jedyna substancja, która odmładza skórę, warto więc postawić sobie pytanie o to, co wpływa na jego popularność i sprawia, że to właśnie on cieszy się tak dużym powodzeniem wśród kobiet na całym świecie.

Czym jest kolagen?

Odpowiedź na pytanie o to, czym jest kolagen stanie się łatwiejsza, jeśli uświadomimy sobie, w jaki sposób zbudowana jest ludzka skóra. Ta składa się z aż trzech warstw. Naskórek jest widoczny gołym okiem, pod nim zaś ukrywa się zarówno skóra właściwa, jak i tkanka podskórna. Naskórek jest warstwą o szczególnie doniosłych funkcjach, to bowiem właśnie on przeciwdziała utracie wody zarówno z komórek, jak i z tkanek. Jeśli zabraknie tego rodzaju bariery ochronnej musimy liczyć się z tym, że naskórek bardzo szybko ulegnie odwodnieniu.

Odbudowa kolagenu skóry

Skóra właściwa zwykle jest kojarzona z naczyniami krwionośnymi, mieszkami włosowymi oraz nerwami, w rzeczywistości jednak jej dominującym budulcem jest białko znane właśnie jako kolagen. Jego znakiem rozpoznawczym jest nietypowa budowa, na kolagen składa się bowiem sieć włókien, które są ramami dla wzrostu naczyń krwionośnych i komórek.

Wypełnienie zmarszczek

To właśnie on nie tylko wspiera skórę właściwą, ale również dba o to, aby znajdowała się ona w jak najlepszej kondycji. Tkanka podskórna z kolei dba przede wszystkim o to, aby zachować ciepło, chroni też narządy wewnętrzne ukryte pod skórą.

Proces tworzenia kolagenu

Kolagen jest białkiem prostym, a więc takim, które jest zbudowane jedynie z aminokwasów. Tworzą go długie łańcuchy peptydowe, w których możemy znaleźć aż 19 aminokwasów. Co ciekawe, choć badania nad kolagenem są zaawansowane, nadal nie znamy wszystkich szczegółów procesu, który prowadzi do jego tworzenia. Wiemy jednak, że w procesie tym dużą rolę odgrywa witamina C. To właśnie zablokowanie syntezy kolagenu jest też przyczyną groźnej choroby znanej jako szkorbut, dziesiątkującej ludzkość przez stulecia.

Kolagen jest obecny w wielu ludzkich tkankach, ma przy tym zróżnicowaną budowę oraz funkcje. Co do zasady, zużyty kolagen jest uzupełniany przez nowy, z czasem jednak tempo, w jakim zachodzi ten proces ulega spowolnieniu. Właśnie wtedy rozpoczyna się też proces starzenia się skóry, a my szukamy sposobu na to, aby się mu przeciwstawić.

Autor

Michał Lebryk

Redakcja doladujgsm.pl

To może Cię zainteresować